Workshop Vertrouwen als basis voor positief leiderschap
Stichting Meerderweert is eindverantwoordelijk voor 14 basisscholen en 1 school voor speciaal onderwijs in Weert en Nederweert: 360 medewerkers, 3000 kinderen. Hoofd Bedrijfsvoering Luc Mintjens kijkt samen met MyDrives-oprichter Marc Stijfs terug op de workshop ‘Vertrouwen als basis voor positief leiderschap’ voor de directeuren van de stichting.
Het Meerderweertbureau ondersteunt de stichting op uitvoerend, administratief en beleidsvoorbereidend gebied. Vanuit die rol zette Luc Mintjens MyDrives in om de samenwerking binnen de groep directeuren te versterken.
Ervaren en minder ervaren directeuren
Luc: ‘We maken al langer gebruik van MyDrives. Er hebben meerdere workshops plaatsgevonden om het inzicht in jezelf te vergroten en de ander beter te begrijpen. De workshop Vertrouwen als basis voor positief leiderschap spitste zich specifiek toe op de diverse samenstelling van onze groep directeuren. Sommige lopen al een hele tijd mee en andere zijn wat minder ervaren. Daardoor voelde vooral die laatste groep directeuren zich niet altijd vrij om het woord te voeren tijdens overleggen. Dat zie je overigens ook in andere branches. Onze doelstelling was: hoe zorgen we ervoor dat alle directeuren zich prettig voelen tijdens een overleg en hoe kunnen ze nog beter samenwerken?’
Vertrouwen, feedback en flexibel gedrag
Marc: ‘Om die doelstelling te bereiken, hebben we als eerste samen de vraag beantwoord wat vertrouwen nu precies inhoudt. Als tweede hebben we ons gericht op feedback geven – en vragen! – als de basis voor vertrouwen eenmaal is gelegd. En als derde hebben we met gebruik van de zevenkleurentheorie van MyDrives de directeuren laten zien hoe ze onderling flexibel gedrag kunnen vertonen. Zo kan iemand met een daadkrachtige rode drijfveer minder ‘rood’ gedrag laten zien en iemand met een gestructureerde blauwe drijfveer hoeft niet altijd op details te hameren als een bepaalde situatie daarom vraagt.’
Hoe zorgen we ervoor dat alle directeuren zich prettig voelen tijdens een overleg?
Kijk elkaar in de ogen
Marc: ‘Zoals alle MyDrives-workshops bestaat ook de workshop Vertrouwen als basis voor positief leiderschap uit een theorie- en praktijkgedeelte.’ Luc: ‘Ik herinner me de praktijkoefening nog goed dat we elkaar 2 minuten in de ogen moesten kijken. In eerste instantie voelde ik me daar nogal ongemakkelijk bij, daarna viel het mee.’ Marc: ‘Die oefening is bedoeld om uit je comfortzone te komen, om iets te doen wat je normaliter niet een-twee-drie doet. Alleen als je uit je comfortzone durft te komen, dienen zich nieuwe groeikansen aan. Bovendien geeft de neuropsychologie duidelijk aan dat je daadwerkelijk een emotionele connectie maakt als je elkaar in de ogen kijkt. En dat het onderlinge vertrouwen daardoor toeneemt.’
Alleen als je uit je comfortzone durft te komen, dienen zich nieuwe groeikansen aan.
Vertel een persoonlijk verhaal
Luc: ‘Tijdens een andere praktijkoefening werden subgroepen gemaakt die bestonden uit meer en minder ervaren directeuren. Ze kregen de opdracht om elkaar een persoonlijk verhaal te vertellen dat ze nog niet van elkaar kenden. Het was verrassend en mooi om mee te maken dat meteen al meer begrip voor elkaar ontstaat als je je kwetsbaar en authentiek opstelt. Na de workshop bleek al snel dat de onderlinge verstandhouding tussen de directeuren door de inzet van MyDrives was toegenomen en dat in het verlengde daarvan de aanspreekcultuur in positieve zin was veranderd.’
Zonder vertrouwen geen leiderschap
Luc: ‘Op basis van de zevenkleurentheorie weten onze directeuren nu beter van elkaar wie bijvoorbeeld van nature overwegend prestatiegericht (oranje) of creatief (geel) is, zonder elkaar daarbij in een gekleurd hokje te plaatsen. MyDrives is al met al een even professionele als laagdrempelige tool als je wilt leren om beter met elkaar te communiceren. Zodat je als organisatie een behoorlijke stap vooruit kunt zetten. Ook op het gebied van vertrouwen in relatie tot leiderschap. Want als dat vertrouwen er om welke reden dan ook niet is, kun je onmogelijk met succes een team aansturen.’
Na de workshop bleek al snel dat de onderlinge verstandhouding tussen de directeuren door de inzet van MyDrives was toegenomen, en dat de aanspreekcultuur in positieve zin was veranderd.
De onderlinge verstandhouding tussen ervaren en minder ervaren directeuren nam toe en de aanspreekcultuur veranderde in positieve zin, vertrouwen werd de stevige basis voor leiderschap binnen de stichting.
Ook met jouw team of organisatie aan de slag?
Ontdek wat MyDrives MyHabits MyMatch voor jullie samenwerking, leiderschap en ontwikkeling kan betekenen. We denken graag met je mee.