Een compliment voor de medewerker die de meeste fouten maakt
’Move fast and break things’ was jarenlang het interne motto van Facebook. Waarom spoorde deze organisatie haar medewerkers aan om snel aan de slag te gaan zonder bang te hoeven zijn om in de fout te gaan? Omdat je dan sneller leert en de kans op innovatie toeneemt. De onderstaande afbeelding laat het duidelijk zien: je kunt tot sint-juttemis in de theorie blijven hangen. Daar leer je nauwelijks iets van. Praktijkgericht werken helpt je al iets meer vooruit. Maar als je fouten mag en durft te maken, stapelt je kennis over een bepaald onderwerp zich pas echt op.

Leer van fouten
Om nieuwe kennis en inzichten op te doen is fouten maken dus het uitgangspunt. Daarbij is het natuurlijk wel de bedoeling dat je daadwerkelijk leert van die fouten om stappen vooruit te kunnen zetten. Of, omgekeerd: voer niet roekeloos allerlei experimenten uit en maak niet steeds weer dezelfde fout.
Medewerkers voelen zich ’dom’
Facebook doorbrak met zijn motto de heersende cultuur binnen veel organisaties om vooral geen fouten te maken. Met als bijkomend negatief effect dat medewerkers zich ’dom’ voelen als ze een keer uit de bocht vliegen. En – erger nog – dat ze daardoor een gevoel van schaamte ontwikkelen dat hun verdere functioneren en dat van de organisatie als geheel een flinke knauw geeft.
Bescherm je medewerkers
Creëer als manager daarom een veilige werkomgeving door medewerkers te beschermen die fouten maken. Práát onderling ook over die fouten, hoe klein of groot ze ook zijn. Zo leer je hen om niet alleen samen successen te vieren, maar ook om gezamenlijk de obstakels te overwinnen op weg naar datzelfde succes.
Een compliment. Waarom niet?
Je kunt zelfs overwegen om diegene die de meeste onbedoelde fouten maakt een compliment te geven. Waarom niet? Want dat is de persoon die het meeste heeft geleerd.
De MyDrives-kleuren en de eerste natuurlijke reactie bij het maken van een fout
Als je een helder inzicht hebt in het kleurenprofiel van je teamleden kun je maximaal gebruikmaken van hoe zij denken over het maken van fouten.
-> Turkoois kan een gemaakte fout goed relativeren.
-> Geel wil begrijpen hoe een fout is ontstaan.
-> Groen wordt zenuwachtig en voelt zich slecht ten opzichte van collega’s.
-> Oranje hoopt dat niemand de fout opmerkt.
-> Blauw is zelfkritisch en zoekt tot in de finesses uit waar het is misgegaan.
-> Rood geeft niet snel toe dat er überhaupt een fout is gemaakt.
-> Paars hoopt dat het team vergevingsgezind is.
Samengevat
Geef medewerkers de ruimte om fouten te maken en daarvan te leren en te groeien. Dan ben je als organisatie goed bezig.
Liever zelf ervaren wat drijfveren zeggen?
Doe de gratis miniscan en ontdek in een paar minuten wat jou beweegt.